Michala Gregorová
“Investice do českých startupů se meziročně snížily o 75 %,” píše Czechcrunch. Nicméně i tak se loni děly věci. Pojďme se na poslední měsíce podívat z našeho pohledu.
ESOP
Největší novinkou mohla být novela zákona, která s účinností od ledna 2024 konečně dostává zaměstnanecké akciové/opční programy do české legislativy. Jádrem úpravy je možnost odkladu daně a odvodů na sociální a zdravotní pojištění z okamžiku nabytí podílu nebo akcií do pozdější doby, respektive do okamžiků nově definovaných zákonem.
Když jsme loni spouštěli iniciativu #ESOPasap, přáli jsme si posun v téhle oblasti, která je pro startupy klíčová. Bohužel novela zásadní změnu v tom, jak se ESOPy v českých startupech používají, určitě nepřinese.
Pokud bychom chtěli být optimisté, můžeme brát novou legislativu jako první krok, a doufat, že i Česko pochopí, jaký přínos mohou startupy pro ekonomiku mít. A že bez široce využívaných ESOPů se revoluce nestane.
Vánoční founders dinner
Nicméně život jde dál, startupy jsou zvyklé si poradit i bez pomoci státu. My jsme loňský rok uzavřeli vánoční večeří U Červeného jelena a takhle to vypadalo.
Nová vizuální identita
Jak dlouho se dá fungovat bez ucelené vizuální identity? Jsme důkazem, že minimálně 23 roků to jde. Jen to není úplně pohodlné ani účelné, zvlášť když máte chuť komunikovat a nechcete ve vizuální době splývat s pozadím. Takže jsme si na konci roku jednu pořídili.
AI okénko
Nové epizody Cinkátka
Jestli radši posloucháte, než čtete, náš podcast se od podzimu rozrostl o sedm nových epizod.
Nové investice
Odehrály se v rámci Miton C, což je naše parta zaměřená na krypto a web3.
Z portfolia
Sdílet článek
Eva Kuttichová se k longevity dostala přes biohacking a téma dlouhověkosti ji chytilo natolik, že spoluzaložila startup Macromo. Ten nedávno dostal investici od TCF, fondu Tomáše Čupra. Jaké jsou současné trendy v longevity? Jaký má názor na amerického podnikatele Bryana Johnsona? A co všechno v Macromo dokáží testovat a měřit?
(tisková zpráva) Do české gastronomie vstupuje nová značka, která ale zaštiťuje řadu už zavedených projektů. Pod názvem Piano vzniká skupina technologických firem, do níž patří třeba oblíbený startup Qerko nebo renomovaný pokladní systém Septim. Všechny projekty, které značka Piano zastřešuje, patří do portfolia investiční skupiny Miton.
Oba mají blízko k AI, každý ale z jiného úhlu. Zatímco Stanislav Fort je AI výzkumník, který prošel Google DeepMind i Anthropicem, a nyní je zakladatelem AI startupu, Kristina Fort se zabývá umělou inteligencí z pohledu governance a regulace. Jaký je rozdíl mezi Anthropicem a OpenAI? Proč se tak málo mluví o obecné umělé inteligenci? A proč musí být regulace AI flexibilní?