Michala Gregorová
“Investice do českých startupů se meziročně snížily o 75 %,” píše Czechcrunch. Nicméně i tak se loni děly věci. Pojďme se na poslední měsíce podívat z našeho pohledu.
ESOP
Největší novinkou mohla být novela zákona, která s účinností od ledna 2024 konečně dostává zaměstnanecké akciové/opční programy do české legislativy. Jádrem úpravy je možnost odkladu daně a odvodů na sociální a zdravotní pojištění z okamžiku nabytí podílu nebo akcií do pozdější doby, respektive do okamžiků nově definovaných zákonem.
Když jsme loni spouštěli iniciativu #ESOPasap, přáli jsme si posun v téhle oblasti, která je pro startupy klíčová. Bohužel novela zásadní změnu v tom, jak se ESOPy v českých startupech používají, určitě nepřinese.
Pokud bychom chtěli být optimisté, můžeme brát novou legislativu jako první krok, a doufat, že i Česko pochopí, jaký přínos mohou startupy pro ekonomiku mít. A že bez široce využívaných ESOPů se revoluce nestane.
Vánoční founders dinner
Nicméně život jde dál, startupy jsou zvyklé si poradit i bez pomoci státu. My jsme loňský rok uzavřeli vánoční večeří U Červeného jelena a takhle to vypadalo.
Nová vizuální identita
Jak dlouho se dá fungovat bez ucelené vizuální identity? Jsme důkazem, že minimálně 23 roků to jde. Jen to není úplně pohodlné ani účelné, zvlášť když máte chuť komunikovat a nechcete ve vizuální době splývat s pozadím. Takže jsme si na konci roku jednu pořídili.
AI okénko
Nové epizody Cinkátka
Jestli radši posloucháte, než čtete, náš podcast se od podzimu rozrostl o sedm nových epizod.
Nové investice
Odehrály se v rámci Miton C, což je naše parta zaměřená na krypto a web3.
Z portfolia
Sdílet článek
Kristína Čahojová v San Francisku buduje svůj femtech startup Kegg, který pomáhá ženám rychleji otěhotnět. Nedávno podepsala term sheet na series A. Nevybrala si přitom lehkou cestu, protože produktem je hardware, který se každé ráno vkládá do vagíny, navíc jde o medicínské zařízení, jehož tvrzenou účinnost musí schvalovat FDA.
Když se slovensko-český Around prodal v roce 2022 za 6 miliard korun Miru, byl to v našich končinách rekordní exit. Jak mohl Around uspět v konkurenci Google Meet či Zoomu? Jaká produktová vize přiměla zkušené foundery věřit, že našli mezeru na trhu? O tom všem, a hlavně o jeho produktové roli v Aroundu, Miru i Mixpanelu jsme se bavili s Vladem Hrudou. Ten aktuálně působí jako Group Product Manager v Miro, v Aroundu byl od roku 2021.
Wired a Sifted už Marii Petrovickou zaznamenaly, v českých médiích ještě zmínku nemá. Rádi jsme se tohoto úkolu ujali :) Marie totiž vedla expanzi Depopu do USA (v roce 2021 byl Depop akvírován Etsy za 1,6 mld. dolarů) a teď je CEO a spoluzakladatelkou hot londýnského startupu DELLI. Rozhovor má tři hlavní tématické okruhy.