Michala Gregorová
Oba mají blízko k AI, každý ale z jiného úhlu. Zatímco Stanislav Fort je AI výzkumník, který prošel Google DeepMind i Anthropicem, a nyní je zakladatelem AI startupu, Kristina Fort se zabývá umělou inteligencí z pohledu governance a regulace. Jaký je rozdíl mezi Anthropicem a OpenAI? Proč se tak málo mluví o obecné umělé inteligenci? A proč musí být regulace AI flexibilní?
Fortovi se shodují, že je v diskuzi o AI hodně hypu, ale zato málo porozumění. V médiích a na sociálních sítích dostávají velký prostor malé aplikace, zatímco koncept obecné umělé inteligence se podceňuje. I přesto, že je AI velmi politické téma, zatím se ještě čeká, až ho nějaký politický leader dokáže uchopit. Kde v Evropě už se to podařilo? Ve Velké Británii.
Podle obou se těžko predikuje, jakým způsobem budou uživatelé s AI nástrojem pracovat. Ani v OpenAI nečekali, jak bude ChatGPT oblíbený – výzkumníci věděli, že se jedná o skvělý nástroj, ale takovouhle uživatelskou odezvu nečekal nikdo.
To, že se AI obecně špatně předpovídá, je problém i pro její regulaci. Ta by podle Kristiny, která se této oblasti věnuje, měla být flexibilní a schopná neustálého updatu na rozdíl od tradičních právnických cyklů, kde se normy a kodexy aktualizují jednou za pět let.
Na závěr rozhovoru Stanislav lehce odhaluje svůj nový (zatím ale neveřejný) AI startup, ve kterém se bude věnovat umělé inteligenci, výzkumu a bezpečnosti. Podle jeho slov to jde zatím skvěle. Ostatně Petr Koubský v minulém Cinkátku upozorňoval, že bychom projektům lidí, jako je Tomáš Mikolov nebo právě Stanislav Fort, měli věnovat velkou pozornost. Tak uvidíme, co přijde!
Více o obecné umělé inteligenci a nebo třeba rozdílu mezi Anthropicem a OpenAI se dozvíte ve videu nebo ve své oblíbené podcastové appce.
Obsah rozhovoru s Kristýnou a Stanislavem Fortovými
00:00 O jejich newsletteru Pokrok v AI
04:25 Rozdíl mezi Anthropic a OpenAI
10:27 O škálování jazykových modelů, lidská inteligence vs. AGI
19:09 Vývoj AI oboru, diskuze o regulaci umělé inteligence
27:26 Kristina a její akademická práce, AI jako bezpečnostní téma
31:13 Jak se AI komunikuje ve veřejném prostoru
39:47 Co dělá Česko v AI dobře a v čem jsme pozadu
45:42 Jak se Standovi a Kristině podařilo vystudovat prestižní obory v zahraničí
53:56 Na čem Standa pracuje
Zmíněné v rozhovoru:
Přehrajete také na:Sdílet článek
(tisková zpráva) Do české gastronomie vstupuje nová značka, která ale zaštiťuje řadu už zavedených projektů. Pod názvem Piano vzniká skupina technologických firem, do níž patří třeba oblíbený startup Qerko nebo renomovaný pokladní systém Septim. Všechny projekty, které značka Piano zastřešuje, patří do portfolia investiční skupiny Miton.
Petr Koubský je vedoucí vědecké rubriky Deníku N a spolumoderátor podcastu Sféry o technologiích, vědě a společnosti. Ve svých textech se dlouhodobě zabývá AI. Je srovnání dnešní AI revoluce s revolucí průmyslovou adekvátní? V čem je AI rozhodně lepší než člověk? A proč přestane stačit být průměrný?
Tereza Tížková z E2B buduje vztahy s vývojáři a AI agenti jsou její každodenní téma. Z podstaty své práce je totiž neustále v kontaktu s novými AI nástroji, a má tak velký vhled do toho, co se na tech scéně děje. Co všechno už AI agenti umí? Proč už je využívají i velké firmy? A proč si myslí, že je hloupost označovat AI agenty jako hype?