Michala Gregorová
Ve shrnutí zimy 2022 lze jen těžko nemluvit o válce. V marastu, který přináší, lze ale najít i pozitivní momenty. Třeba způsoby, kterými se Česko a jeho firmy snaží pomáhat.
Český byznys se emancipuje, firmy čím dál víc působí ve veřejném prostoru jako dobrý příklad. Ukázalo se to i v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Nové číslo @ForbesCesko, jen čísla třeba u I. L. jsou aktuálně mnohem vyšší 💪💰. Nevím, do jaké míry jste @ilblog věřící, ale třeba v bibli se píše, že kdo dává štědře na správné věci, bude se mu dařit ještě víc (parafrázuju). Ať se Vám @ilblog daří ještě víc!! pic.twitter.com/Zsr5DJ3FTa
— MARTIN (@Freemindman4) April 9, 2022
My jsme náš 20milionový příspěvek rozdělili na dvě části. 9 miliónů korun jsme poslali přímo organizacím (Člověku v tísni, Adře a Českému červenému kříži), 1 milión Kč poslalo GLAMI. Dalších 10 miliónů jsme nabídli našim firmám na podporu jejich pomoci, která by jinak byla nad rámec jejich rozpočtu.
Obecně platí, že nějak pomohly a pomáhají snad úplně všechny firmy z našeho portfolia. Šampionem v rychlé a efektivní pomoci se jako vždy ukázal Rohlík. V Rohlíku dlouhodobě spolupracují mimo jiné i s Člověkem v tísni, který pak dotované potraviny rozděluje tam, kde jsou nejvíce potřeba. Po domluvě s týmem Rohlíku jsme uvolnili 2,5 mil. korun, které šly právě na tento účel.
Práce pro lidi z Ukrajiny je také obrovské téma. Cílem Grasonu je dát jim možnost si najít legální práci napřímo bez prostředníků a s transparentním vyplácením. A to jak stálé, tak především flexibilní úvazky, protože z Ukrajiny prchají především ženy s dětmi. Více o tom píše třeba zakladatel Grasonu Karel Mařík na svém LinkedINu, Grason se také spojil s Nelisou a Středočeským krajem. Je nám ctí, že je v tom můžeme podporovat.
Právě spolupráce soukromého a veřejného sektoru byla tématem skvělé akce, kterou organizovala Via Clarita. Obsahovým základem byla studie PAQ Research a Českých priorit “Integrace uprchlíků v ČR”. Zde najdete shrnutí toho nejdůležitějšího, moc ale doporučuju prohlédnout hlavně prezentaci plnou důležitých dat. Bez nich si jde rozsah aktuální imigrační vlny jen těžko představit a připustit.
Teď ze startupové oblasti: Czechcrunch sepsal přehled 5 nejdůležitějších transakcí v technologickém sektoru. Udělalo nám radost, že tři z těchto pěti obchodů se týkají firem z našeho portfolia. Konkrétně jde o Rohlik Group, Rossum a Twisto.
Taky se nás ptali z Forbesu, kolik peněz jsme investovali v loňském roce. Odpověděli jsme a pak se z článku dozvěděli, že to bylo nejvíce z českých startupových fondů. Těžko říct, jak to bude letos. E15 přinesla článek o tom, jak válka mění vše včetně investičních strategií.
Zpět k pozitivnějším změnám. Do Miton týmu přibyly Kateřina Chvalinová jako finanční manažerka a Markéta Nováková jako HR business partner (více na blogu). Další dva kolegy/ně aktuálně hledáme, konkrétně recruiter/ku a analytičku/analytika.
O recruitingu jsem si povídala i v nové epizodě našeho podcastu. Mým hostem byla Barbora Habětínková ze Shipmonku, kde při hledání technických lidí nedělají kompromisy. Tady je rozhovor s Bárou.
Kromě nových kolegyň do Mitonu přibyly i dvě společnosti - krypto burza Coinmate a krypto platební brána Confirmo. Další peníze jsme investovali také do Qerka, Boataround, Nelisy, Scuku a Knihobotu.
Co číst a poslouchat
Sdílet článek
Tereza Tížková z E2B buduje vztahy s vývojáři a AI agenti jsou její každodenní téma. Z podstaty své práce je totiž neustále v kontaktu s novými AI nástroji, a má tak velký vhled do toho, co se na tech scéně děje. Co všechno už AI agenti umí? Proč už je využívají i velké firmy? A proč si myslí, že je hloupost označovat AI agenty jako hype?
Startup Grason, který v roce 2018 založili Karel Mařík s Jarmilou Kowolowskou jako platformu pro flexibilní zajištění restauračního personálu, vstupuje do nové fáze. Jeho novým majitelem se stal Miton, který byl v Grasonu od roku 2019 investorem, a novou CEO Anna Pánková. Ta má za úkol Grason rozvinout novým směrem, tak aby restauratérům sloužil ke kompletnímu personálnímu řízení jejich podniku.
(tisková zpráva) Platforma pro zprostředkování operativního leasingu Driveto se prodává. Od investiční skupiny Miton, která byla zakládajícím investorem Driveta, společnost kupují internetový podnikatel a founder Driveta František Peterka (na úvodní fotografii) a společnost tibiQ Holding SE, která je v automotive prostředí etablovanou značkou. Noví majitelé získali v Drivetu každý 50procentní podíl.