Michala Gregorová
Součástí portfolia našeho fondu Miton C, zaměřeného na projekty v oblasti web3 a krypta, se staly sesterské projekty Coinmate a Confirmo. Investujeme desítky miliónů korun, cílem je zpřístupnit bezpečné investování do kryptoměn co největšímu počtu lidí.
Coinmate je největší česká kryptoměnová burza, založená v roce 2014. Služba je díky své jednoduchosti a bezpečnosti přístupná všem, kteří chtějí investovat do technologické změny, jíž krypto přináší.
Coinmate umožňuje nákup kryptoměn (BTC, ETH a další) za koruny či eura. Od jeho startu v roce 2014 tu bylo zobchodováno přes 18 mld. korun a 660 mil. euro, aktuální denní objem transakcí přesahuje 1 mil EUR. Burza má přes 80 tisíc uživatelů, velkou část z nich tvoří Češi.
Confirmo je služba zaměřená na firmy, které svým zákazníkům chtějí umožnit platby v kryptoměnách. Mezi české zákazníky Confirmo například Alza, Pilulka či Prusa Research, stejně jako řada jiných obchodníků z celého světa včetně e-shopů, prodejců automobilů, FOREX firem a další. Roční objem obchodů se aktuálně pohybuje okolo 1,5 mld. Kč.
Kontext investice
Pro krypto a web3 je klíčový vztah s reálným světem. Jsou potřeba tzv. onramps (tedy místa, kudy se lidé ke kryptoměnám dostanou, např. Coinmate) a offramps (tedy místa, kde je možné kryptoměny směnit na fiat měny a případně produkty, např. Confirmo). Současně se dá čekat, že i díky obrovským investicím do nových DeFi aplikací během roku 2022 bude celé prostředí čím dál složitější; budou přibývat blockchainy, web3 aplikace, nové investiční nástroje, digitální assety či tzv. stablecoiny.
"Čím víc bude kryproměnové prostředí komplexní, tím více budou běžní uživatelé i firmy potřebovat důvěryhodného partnera, který jim vše zjednoduší a řadu věcí vyřeší za ně. Věřím, že se nám společně podaří takové značky vybudovat. Coinmate má potenciál se stát jedním z největších "crypto onramp" v Evropě, s nadsázkou takovou 'Českou spořitelnou pro krypto', a Confirmo zas může být významným globálním hráčem v přijímání plateb v kryptoměnách," komentuje za Miton C investici Nikos Balamotis.
Další plány
“Trh je dnes často divoký a pro investory není jednoduché rozlišit mezi projekty a produkty a kvalitně je vyhodnotit. Příkladem jsou tokeny: může být velmi zajímavý investiční nástroj, pokud má ty správné atributy, anebo prázdným lákadlem bez jakékoliv fundamentální hodnoty. Chystá se naštěstí regulace ze strany EU ve vztahu ke kryptu, tzv. MiCA (Markets in Crypto-assets). Podmínky pro podnikání v kryptu se tak opět zpřísní a my věříme, že to je dobře.
Miton jako partner nám pomůže masivně investovat do toho, abychom splnili podmínky evropských a českých regulátorů a nastavili spolupráci s bankovními a jinými institucemi. Zkušenosti, infrastrukturu, odborný tým i důvěru uživatelů pro to máme," nastiňuje další plány jeden ze zakladatelů Coinmate Roman Valihrach (na fotce vpravo vedle Daniela Houšky).
Druhým cílem je dlouhodobě podporovat adopci krypta v Česku a pomoci k zlepšení finanční gramotnosti i v této oblasti. Můžeme přitom využít nenahraditelných zkušeností obou zakladatelů, Romana Valihracha a Daniela Houšky. Jen málokdo se totiž v Česku pohybuje v krypto ekosystému tak dlouho jako oni dva.
Důležité bude také podpořit komunikaci s příslušnými institucemi a vybudovat ekosystém, který Českou republiku posune a zvýší její konkurenceschopnost v oblasti, která věříme, že zásadně změní finančnictví. Stačí se podívat do sousedního Německa: Sparkasse jako první zveřejnilo své plány nabídnout klientům krypto služby v 2022, následovaly Commerzbank a Volksbank.
Sdílet článek
Kombinace velmi praktických rad pro foundery (prvních 40 minut) a postřehů k budoucnosti AI, zábavy a vlastně celé západní společnosti. Rasty Turek v USA založil několik úspěšných projektů (jeho Pex v 2021 naraisoval 57M dolarů od Tencentu a právě se prodává), a i když už ho to párkrát málem zabilo (nebo spíš právě proto), nasbíral za 20 let zkušenosti jako málokdo z našeho regionu.
Kristína Čahojová v San Francisku buduje svůj femtech startup Kegg, který pomáhá ženám rychleji otěhotnět. Nedávno podepsala term sheet na series A. Nevybrala si přitom lehkou cestu, protože produktem je hardware, který se každé ráno vkládá do vagíny, navíc jde o medicínské zařízení, jehož tvrzenou účinnost musí schvalovat FDA.
Když se slovensko-český Around prodal v roce 2022 za 6 miliard korun Miru, byl to v našich končinách rekordní exit. Jak mohl Around uspět v konkurenci Google Meet či Zoomu? Jaká produktová vize přiměla zkušené foundery věřit, že našli mezeru na trhu? O tom všem, a hlavně o jeho produktové roli v Aroundu, Miru i Mixpanelu jsme se bavili s Vladem Hrudou. Ten aktuálně působí jako Group Product Manager v Miro, v Aroundu byl od roku 2021.