Nikos Balamotis

Působí jako venture partner Miton C, fondu zaměřeného na web3, je rovněž členem představenstva největší české kryptoměnové burzy Coinmate. Před Mitonem pracoval v Alze, Home Creditu či QED Group (Managing Partner). Má také bohaté zkušenosti z vlastního podnikání. Je ženatý, má 3 děti a jednu vnučku, ve volném čase nejraději cestuje a sportuje .

 

Nikos Balamotis

Současné projekty

Coinmate

Oblasti zájmu

Krypto, web3

Jaká byla tvoje cesta do krypta?

Při moji první cestě do krypta svítilo slunce, byla to krásná procházka s Ondrou Raškou podle Vltavy na Zbraslavi. Během asi tříhodinové procházky a dvou piv jsem pochopil, že pokud do vlaku nenastoupím už teď, nebudu světu za 10 let plně rozumět. 

Čím v rámci Miton C trávíš nejvíce času?

Pomáhám primárně týmům Coinmate (kryptoměnová burza) a Confirmo (krypto platební brána).

V čem je prostředí web3 projektů jiné ve srovnání s tvými předchozími pracovními zkušenostmi?

Je tu spousta nových konceptů, které v tradičním businessu nejsou. Když jsem byl např. v Home Creditu a kamarád se mě ptal, co dělám a kde dělám, bylo mu hned jasné, že firma půjčuje lidem peníze. Každý si dokáže představit, co ta firma dělá, a navazující otázky a debaty jsou jednoduché.
Když dnes někomu řeknu, co dělám, tak otázky jsou často typu: “počkej, děláš opravdu v kryptu nebo myslíš blockchain?” A vysvětlit někomu pojmy jako “trustless” nebo “assymetric cryptography”, a spoustu jiných, je zatím opravdu komplikované.
Zároveň je pravda, že se jedná o oblast, kde slovo “rychlost” má úplně jiný význam než jinde.

Co ti tvoje předchozí pracovní zkušenosti daly pro současnou práci v Miton C?

Všude (zatím) dělají lidi. A jestli je něco, co mě opravdu baví, je to práce s lidmi. Řadu let jsem se zajímal o téma kultury a kvality spolupráce a komunikace v týmech a napříč. Obojí je při rychlém růstu start-upů extrémně důležité. 

Jak je na tom krypto v rámci České republiky? Co by této technologii pomohlo v Česku lépe prosperovat?

V Česku je v kryptu velká "tradice". Na to, jak jsme malá země, tak v tech inovacích určitě nezaostáváme. Na druhou stranu mají krypto firmy v ČR pozici výrazně těžší než v jiných evropských zemích. Primárně proto, že tu chybí patřičná legislativa, banky se nemají o co opřít, a protože jim navíc chybí know-how, neposkytují firmám v kryptu bankovní služby.
Co by tedy ekosystému nejvíce pomohlo, je jasná legislativa nad rámec chystané regulace MiCA, která bude podporovat moderní formy podnikání a uspořádání firem jako např. DAO. Vypadá to, že v tom bude výrazně napřed Švýcarsko a Lichtenštejnsko. 

Podnikáš v tom něco ty osobně?

Na jednání s ministerstvy, regulátorem či politiky máme v týmu výrazně kompetentnější kolegy. Svou roli vidím víc ve vztahu k finančním institucím. I s ohledem na své předchozí zkušenosti dokážu lépe pochopit, jaké mají z krypta obavy.

Nikos Balamotis

 

Jak bys popsal svůj styl práce?

Mám rád intenzivní úseky práce. Dny a týdny, kdy se toho hodně děje, vystřelíme hodně míčků a pak čekáme, až je někdo odpálí zpět k nám. To mě udržuje mentálně nejvíce aktivního, mám při tom nejvíce energie. Tyto období střídám s trochu klidnějšími úseky, kdy se zas nabíjím jinak - převážně sportem, nejraději u oceánu. Od práce se ale neodpojím nikdy, ani na jeden den v roce. Nepotřebuji to, baví mě to. Vždy jsem říkal, že moc nechápu pojem work-life balance, protože work je přece také life. Život je jen jeden a musí tě bavit.

Co často radíš founderům?

Radím jim, aby mě upozornili na to, že jim moc radím :-) Oni vědí nejlépe, jen to někdy ještě neví, a musím jim pomoci si to uvědomit.

Co je na tvojí práci nejlepší?

Svoboda a tvořivost.

Co je naopak nejtěžší?

Orientovat se v prostoru, který se strašně rychle mění a posouvá.

Kterou knížku nejčastěji daruješ?

Faktomluva

Se kterým podcastem trávíš nejvíc času?

Bankless a Tim Ferriss.

Co u tebe prošlo časovým testem, tzn. čemu se věnuješ pravidelně už víc let?

Kitesurfing, asi 20 let :-)

Bez kterých pěti věcí se neobejdeš?

Nejtěžší otázka. Protože už dlouho se snažím žít tak, že mi na věcech vlastně moc nezáleží, ani na těch, které mám rád. A beru to, že sem nepatří živé, protože bych napsal rodina 5x. Jinak jsem ale na pár věcech víc závislý: iPhone, Kindle, karimatka, obytňák, oceán.

Jaké místo máš nejradši?

Areia Branca v Portugalsku

Co bys dělal, kdyby nebyl Miton?

Asi bych měl vlastní tým a pomáhal firmám v oblasti kultury a rozvoje leadershipu. 

Články s Nikosem