Ondřej Raška

Partner
Bio

Zakládající partner Mitonu. Zajímá se o umělou inteligenci, strojové učení, blockchain, kryptoměny. V aktuálním portfoliu má na starost AI startup Rossum, historicky se věnoval projektům Slevomat, Skrz, Stable.cz nebo Pixmac. Absolvent VŠE v Praze je trojnásobným otcem, rád podniká pěší túry a hledá místa, kde je ticho.

Twitter
LinkedIn
or@miton.cz

Ondřej Raška

Partner

Pro introverta, který se nikdy nevyžíval v networkingu a bezprostředním klábosení, představují možnosti internetové komunikace zhmotněný sen. Šance propojovat lidi, kteří jsou od sebe vzdálení desítky nebo tisíce kilometrů, ho fascinuje dnes stejně jako před dvaceti lety, kdy s webem přišel poprvé do kontaktu. Stál tehdy tátovi za zády a oba fascinovaně poslouchali, jak jejich domácí modem praská, až se po několik desítkách vteřin konečně objevila hláška připojeno. První webové stránky, na které se na svém PC 286 podívali, byl - jak jinak - Seznam.cz.

“Dá se říct, že celoživotně hledám ticho. A rád chodím, pravda, někdy se sluchátky na uších a puštěnou audioknihou, a užívám si klid a samotu. Pomáhá mi to přemýšlet,” vysvětluje Ondřej. Před Prahou dává přednost kopcům nad Železným Brodem, než vyrazit na koncert nebo výstavu, to radši vezme do ruky knížku.

To, co mu poslední dobou profesně hodně vrtá hlavou a nad čím při svých cestách uvažuje, jsou otázky spojené s umělou inteligencí, strojovým učením, kryptoměnami, open source, blockchainem. Tedy oblasti, na které je upřená velká pozornost celého světa: “Právě proto mě to tolik zajímá. Jednak nechci, aby nám jakkoli ujel vlak, jednak tam vidím ohromné příležitosti pro využití v byznysu.”

Jeho technickému nastavení odpovídají i projekty, jimž se v rámci Mitonu věnuje: z aktuálního portfolia to je startup Rossum, který vyvíjí technologii počítačového čtení a zpracování dokumentů, jako jsou faktury. V minulosti to kromě jiného byly společnosti Slevomat, Skrz, Pixmac nebo Stable.cz.

Když v roce 2000 oficiálně vznikl Miton, tři z původní čtveřice zakladatelů studovali v Praze na VŠE a Ondřej byl jedním z nich. Jako zapálený ajťák původně mířil na ČVUT, jenže ho nevzali: “Neuměl jsem moc dobře matematiku,” krčí rameny. Na fakultě informatiky a statistiky se nicméně našel. Chvíli zvažoval i akademickou dráhu, ale volání byznysu bylo silnější.

Kdyby si v raných dobách zakladatelé Mitonu dávali na vizitky tituly, jak to je dnes u startupů běžné, na Ondřeje by nejlépe seděla zkratka CTO - chief technical officer. Ačkoli tehdy všichni dělali všechno, on byl (a vlastně je pořád) technologickým guru. Právě proto to byl on, kdo měl na starost rozvoj webhostingové služby Stable.cz, která vyrostla na volných kapacitách serverového zázemí vybudovaného kvůli rozvoji Stahuj.cz.

Od těch dob se toho v životě Mitonu hodně změnilo, kdyby nic jiného, chtě nechtě se museli přestěhovat do Prahy a jejich firmy operují v desítkách evropských zemí. To hlavní, proč se Ondřej rozhodl spojit svůj život se světem internetu, ale zůstává: “Na planetě je sedm miliard lidí, většina z nich má mobil s přístupem na web. Komukoli z nich můžu během vteřiny napsat. To je unikátní.”

Že jde o revoluci v historii lidstva, o tom nepochybuje. Prý jsme ale pořád ještě na začátku: “Stále čekáme na službu nebo technologii, která lidi na Zemi opravdu spojí. Emaily, esemesky ani Facebook to nejsou. Nevím přesně, co to bude, ale ještě tam zdaleka nejsme. To mě zajímá. A chtěl bych, abychom u toho s Mitonem byli.”

 

Projekty, na kterých se Ondřej podílí