Investujeme do dvou sesterských krypto společností: burzy Coinmate a platební brány Confirmo

Michala Gregorová, Miton

Michala Gregorová

19. 1. 2022
krypto
nové investice

  • Coinmate zpřístupňuje bezpečné investování do kryptoměn obyčejným lidem. Má ambici postupně se stát “Českou spořitelnou pro krypto”.
  • Confirmo je populární kryptoměnová platební brána pro e-commerce (klienty jsou např. Alza nebo Pilulka) s globálními ambicemi.

Daniel Houska a Roman Valihrach

Součástí portfolia našeho fondu Miton C, zaměřeného na projekty v oblasti web3 a krypta, se staly sesterské projekty Coinmate a Confirmo. Investujeme desítky miliónů korun, cílem je zpřístupnit bezpečné investování do kryptoměn co největšímu počtu lidí.

Coinmate je největší česká kryptoměnová burza, založená v roce 2014. Služba je díky své jednoduchosti a bezpečnosti přístupná všem, kteří chtějí investovat do technologické změny, jíž krypto přináší.

Coinmate umožňuje nákup kryptoměn (BTC, ETH a další) za koruny či eura. Od jeho startu v roce 2014 tu bylo zobchodováno přes 18 mld. korun a 660 mil. euro, aktuální denní objem transakcí přesahuje 1 mil EUR. Burza má přes 80 tisíc uživatelů, velkou část z nich tvoří Češi.

Confirmo je služba zaměřená na firmy, které svým zákazníkům chtějí umožnit platby v kryptoměnách. Mezi české zákazníky Confirmo například Alza, Pilulka či Prusa Research, stejně jako řada jiných obchodníků z celého světa včetně e-shopů, prodejců automobilů, FOREX firem a další. Roční objem obchodů se aktuálně pohybuje okolo 1,5 mld. Kč.

Kontext investice

Pro krypto a web3 je klíčový vztah s reálným světem. Jsou potřeba tzv. onramps (tedy místa, kudy se lidé ke kryptoměnám dostanou, např. Coinmate) a offramps (tedy místa, kde je možné kryptoměny směnit na fiat měny a případně produkty, např. Confirmo). Současně se dá čekat, že i díky obrovským investicím do nových DeFi aplikací během roku 2022 bude celé prostředí čím dál složitější; budou přibývat blockchainy, web3 aplikace, nové investiční nástroje, digitální assety či tzv. stablecoiny.

"Čím víc bude kryproměnové prostředí komplexní, tím více budou běžní uživatelé i firmy potřebovat důvěryhodného partnera, který jim vše zjednoduší a řadu věcí vyřeší za ně. Věřím, že se nám společně podaří takové značky vybudovat. Coinmate má potenciál se stát jedním z největších "crypto onramp" v Evropě, s nadsázkou takovou 'Českou spořitelnou pro krypto', a Confirmo zas může být významným globálním hráčem v přijímání plateb v kryptoměnách," komentuje za Miton C investici Nikos Balamotis.

Další plány

“Trh je dnes často divoký a pro investory není jednoduché rozlišit mezi projekty a produkty a kvalitně je vyhodnotit. Příkladem jsou tokeny: může být velmi zajímavý investiční nástroj, pokud má ty správné atributy, anebo prázdným lákadlem bez jakékoliv fundamentální hodnoty. Chystá se naštěstí regulace ze strany EU ve vztahu ke kryptu, tzv. MiCA (Markets in Crypto-assets). Podmínky pro podnikání v kryptu se tak opět zpřísní a my věříme, že to je dobře.

Miton jako partner nám pomůže masivně investovat do toho, abychom splnili podmínky evropských a českých regulátorů a nastavili spolupráci s bankovními a jinými institucemi. Zkušenosti, infrastrukturu, odborný tým i důvěru uživatelů pro to máme," nastiňuje další plány jeden ze zakladatelů Coinmate Roman Valihrach (na fotce vpravo vedle Daniela Houšky).

Coinmate_Confirmo_founders

Druhým cílem je dlouhodobě podporovat adopci krypta v Česku a pomoci k zlepšení finanční gramotnosti i v této oblasti. Můžeme přitom využít nenahraditelných zkušeností obou zakladatelů, Romana Valihracha a Daniela Houšky. Jen málokdo se totiž v Česku pohybuje v krypto ekosystému tak dlouho jako oni dva.

Důležité bude také podpořit komunikaci s příslušnými institucemi a vybudovat ekosystém, který Českou republiku posune a zvýší její konkurenceschopnost v oblasti, která věříme, že zásadně změní finančnictví. Stačí se podívat do sousedního Německa: Sparkasse jako první zveřejnilo své plány nabídnout klientům krypto služby v 2022, následovaly Commerzbank a Volksbank.

Fotografie ke stažení

Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat