Michala Gregorová
Term sheet pro ranou fázi není raketová věda. Jsou v něm ale ustanovení, které vyžadují pozornost. Advokátka Bohuslava Horáková proto term sheet dle evropského standardu od Seed Summitu upravila pro českou právní realitu. A my jsme lidskou řečí okomentovali pasáže, která si v praxi říkají o pochopení.
Okomentovaný vzorový term sheet najdete zde
Kromě komentářů ke komplikovanějším ustanovením najdete v dokumentu také odkazy na vzorový term sheet v češtině a angličtině ke sta žení.
Proč jsme se do publikace vzorového termsheetu s komentářem pustili?
Je to další pokus (třeba po #ESOPasap) zjednodušit founderům fungování v českém právním prostředí. Chápeme, proč někteří zakladatelé raději volí zahraniční jurisdikci - kvůli větší právní jistotě, lépe podchyceným institutům, jako jsou třeba právě zaměstnanecké podíly, či lepší investovatelnosti. Český právní rámec je nicméně pro budování firem dostatečný, režijně levnější a v mnoha situacích daňově výhodnější. A pro budoucnost Česka je lepší, když ekvita může zůstat "doma".
S Bohunkou (z horakova.legal) jsme také natočili rozhovor, kde se dozvíte, na co si při vyjednávání o term sheetu dávat pozor. Bohunka je jeden z českých právníků, kteří mají s investičním vyjednáváním a dokumentací nejvíce zkušeností, v rozhovoru proto zazní řada praktických tipů a vyjasnění.
Přehrajete také na:Sdílet článek
Taky vás zajímá, proč jsou firmy Tomáše Čupra tak úspěšné? Vylistovali jsme náš seznam Tomášových superschopností a nechali ho list okomentovat. Řeč přišla i na výrok Elona Muska, že budovat firmu je jako zírat do propasti a polykat u toho sklo. Povídali jsme si taky o tom, jak se díky AI dá desetinásobný Rohlík řídit s třetinou lidí.
Byznys model založený na předplatném stvořil řadu miliardových firem a stal se miláčkem investorů. Teď se řeší, jak ho ovlivní umělá inteligence.
Původem Slovák Kroni Hope v San Francisku buduje startup Graet, po půlroce má 40 tisíc měsíčních uživatelů. Podruhé do něj investoval Miton.