Tomáš Jiroušek

V Mitonu působí jako investiční manažer. Zaměřuje se na oblast HR techu, zajímají ho tedy technologické projekty, které změní pracovní životy nás všech k lepšímu. Do Mitonu přišel v roce 2020 po čtyřech letech v KKCG. Za sebou má i dva prodeje firem, které sám zakládal. Vystudoval ČVUT, je ženatý, má syna Tobiáše, ve volném čase rád surfuje a spí pod širákem.

Tomáš Jiroušek

Současné projekty

Behavera

Grason

Nelisa

StartupJobs

Projekty z minulosti

GoOut

Oblasti zájmu

HR Tech

Proč tě zajímá zrovna HR tech?

U HR vše začíná i končí. V posledních letech tu technologie konečně dostávají více pozornosti. Je to další fáze evoluce HR, kde se zájmy firem i potřeby lidí mohou sladit s modernějším digitálním prostředím. Na konci jsou ideálně nové možnosti růstu jak pro firmy, tak jejich lidi.

V čem to mají technologie v HR těžké?

  • Bývají mylně vnímané jako nástroje, za které se peníze spíše utrácí, než by je vydělávaly. Nemívají totiž jasně měřitelný vliv na business, a tedy ROI. Nebývají proto v hledáčku vedení tolik jako technologie pro sales, marketing nebo finance.
  • Narážejí na odpor vazeb mezi dodavateli tradičních služeb a firmami, kde je špatně podchycený change & innovation management.
  • Při špatné komunikaci či nevhodném využití bojují HR technologie s nedůvěrou a odmítáním zdola, protože mohou odkrývat jistou nekompetentnost i nižšího managementu. Zažívají tak to, co zažívala mechanizace od bořitelů strojů na počátku průmyslové revoluce :)

Jaké projekty jsou pro tebe nejzajímavější? Kdo za tebou může přijít?

Projekty, které inovativním způsobem řeší, jak co nejefektivněji nalézt, zaujmout, udržet a rozvíjet talent. Rovněž projekty zabývající se novými formami “zaměstnávání” a obecně tím, jak bude vypadat budoucnost práce. Rád si povídám s kýmkoliv, kdo se jedním z těchto témat zabývá.

Jak bys popsal svůj styl práce?

  • Důležité je pro mě mít přehled o trendech, abychom na ně mohli s firmami včas reagovat, patřičně je využít či se na ně připravit.
  • Při práci se “svými” firmami se vždy snažím komunikovat maximálně otevřeně, budovat maximální vzájemnou důvěru či dokonce přátelství.
  • Neřeším, jestli jsem founderovi k ruce se strategickým rozhodnutím, nastavováním operations a finančních modelů nebo stěhováním kanceláře.

Co často radíš founderům?

Buďte fér k týmu i klientům. Nespokojte se se standardem. Nepřestávejte inovovat. A před každým důležitým rozhodnutím si znovu vzpomeňte, proč to vlastně celé děláte, co je vaše vize a jestli vás k ní zrovna tohle rozhodnutí posune.

Kde nejčastěji trávíš pracovní čas?

Tak půl na půl se přemisťuju mezi Miton kancelářemi v Karlíně a naším HR tech hubem na Andělu. Home office se mi úplně neosvědčil.

Tomáš Jiroušek, Miton

 

Co je na práci investičního manažera nejlepší?

Práce s ohromně zajímavými a inspirujícími lidmi. Možnost budovat s nimi super věci a tak posouvat je, sebe i všechny ostatní, kteří s námi pracují. Současně mě baví prostředí, kde je nezbytná extrémní schopnost adaptace.

Co je naopak nejtěžší?

Abyste mohli plnit roli důvěryhodného parťáka, je nezbytné mimo jiné i dobře porozumět myšlení foundera, jeho přístupu a vizi. Pěstovat si psychologické dovednosti a vysokou úroveň empatie není pro mě vždy úplně snadné :)

Jaké technologie obecně tě poslední dobou fascinují?

Aktuálně mě fascinuje generativní AI. Nejen, že přináší nový směr, jakým vznikají obrázky, videa či text, ale v kombinaci s no-code nástroji naprosto změní způsob, jak budeme vytvářet celé aplikace a různé funkcionality. To extrémně zrychlý tempo inovace a přinese automatizace a personifikace na takové úrovni, kterou si dnes jen těžko dovedeme představit.

Kterou knížku nejčastěji daruješ?

Principles od Raye Dalia.

Se kterým podcastem trávíš nejvíc času?

Mění se to, ale dlouhodobě to budou Surf Splendor a a16z podcast.

Články s Tomášem