Michal Jirák

Partner
Bio

Sám sebe označuje spíš za produktového člověka než za podnikatele, nejvíce ho zajímá rozvoj UX/UI. V rámci Mitonu měl postupně na starost Stahuj.cz, Heureku, Bonami, Domodi a GLAMI, nyní se věnuje Knihobotu. Jeho cesta mezi zakládající partnery Mitonu vedla přes jablonecký rockový klub Rampa. Část dětství strávil v Austrálii.

Twitter
LinkedIn
mj@miton.cz

Michal Jirák

Partner

Bonami, eshop s designovým nábytkem, a GLAMI, vyhledávač módy na internetu, jsou mezinárodně úspěšné projekty, s nimiž Miton proniká do velké části Evropy. U jejich zrodu přitom stál muž, který dnes se smíchem říká, že jeho snem je, že Miton se jednou vrátí do Jablonce, on se bude moct zbavit auta a chodit každé ráno do práce pěšky.

“Nejspokojenější jsem, když se můžu soustředit na jednu věc a tu rozvíjet k dokonalosti. Já jsem vlastně byznysmen nikdy být nechtěl, ale firma se ukázala být nejlepší formou spojení lidí pro tvorbu nových produktů,” říká Michal Jirák.

Zatímco Bonami stavěl s Václavem Štruplem, GLAMI buduje s Tomášem Hodboděm, s nímž si ozkoušel spolupráci už na cenovém srovnávači Heureka.cz. V úplných začátcích Mitonu to byl on, kdo si pod svá křídla vzal portál Stahuj.cz. A kvůli němu ho také Milan Zemánek s Ondřejem Raškou a Tomášem Matějčkem oslovili - hledali grafika, který by jim s webem na stahování programů pomohl.

K počítačům se Michal dostal už jako malé dítě v 80. letech, jejichž velkou část strávil s rodiči v australském Sydney. Odtud si přivezl nejen zálibu v počítačových hrách a v PC grafice, ale také dobrou znalost angličtiny. “Ta mně šla ve škole dobře, stejně jako předměty typu matematiky a fyziky, které se dají “vymyslet”. Naopak předměty, kde se muselo biflovat, třeba dějepis, to byla bída,” říká dvojnásobný otec.

Jeho vášní je grafika a animace, dodnes s oblibou relaxuje při kreslení s obyčejnou tužkou. Jeho vizuálně zaměřený mozek se tak vždy věnuje technologiím, které už překročily teoretickou úroveň a jsou připravené usnadnit lidem život. Proto ho dnes fascinuje machine learning, především pro zpracování obrazu: “Machine learning může odstranit další z bariér expanze on-line firem do dalších zemí - zcela změní konkurenční prostředí v mnoha odvětvích, která byla doposud ochráněna jazykovými a jinými bariérami škálování.”

Projekty, na kterých se Michal podílí