Ondřej Raška

Zakládající partner Mitonu. Zajímá se o to, jak technologie mění svět, aktuálně hlavně o roli blockchainu a umělé inteligence. V aktuálním portfoliu má na starosti web3/krypto venture builder Miton C, historicky se věnoval Rossumu či Slevomatu. Ondra je trojnásobným otcem, rád chodí po lese a hledá místa, kde je ticho.

Ondřej Raška

Současné projekty

Marinade

Firefish

Confirmo

Coinmate

EquiLibre

Projekty z minulosti

Rossum

Slevomat

Oblasti zájmu

AI, augmented workforce

Krypto, web3

Čím tě tak fascinuje web3?

Web3 je pro mě další éra internetu. Internet hodnoty, globální koordinace lidí. Navíc ve fázi, v jaké byl internet v 90. letech. Když zůstanu u analogie s internetem, jsme v kryptu ve fázi před spuštěním Netscapu. Vlastně ani nevíme, jak bude vypadat prohlížeč, a už vůbec nevíme, co bude nový Google, Amazon nebo Facebook. To mě baví. Jediný, co vím, že není možný, že by ta technologie ze světa zmizela.

Mimochodem internet na začátku taky většina lidí nechápala. “Je to moc pomalý, drahý a není tam proč chodit.” I v kryptu se mimo zájem mainstreamu každý den formují desítky zajímavých projektů. V Česku navíc držíme krok, máme šanci být jedním z leaderů v téhle oblasti.

Jaké projekty vás v rámci Miton C zajímají?

Většina projektů, které teď v rámci web3 vznikají, jsou infrastrukturní, jsou to kostky LEGO, které se používají dál. Je to i většina našich dosavadních investic, ale chceme se posouvat blíž uživatelům. Nejvíc nás zajímají aplikace, které budou blíže koncovému uživateli, které budou pro lidi bránou do krypta. Věřím, že nejcennější budou aplikace, které budou vlastnit nejvíc pozornosti koncových uživatelů.

Nevadí, když je někdo úplně na začátku. Ostatně i Miton jsme s klukama začínali na střední škole a první roky jsme tak úplně nevěděli, co děláme. Trvalo nám dlouho vydělat prostředky na to, abychom mohli projekty dělat pořádně. Tak proč někomu dalšímu tuhle cestu výrazně nezrychlit. Ostatně několika projektům už jsme s týmem Miton C pomohli na svět, baví nás být u toho zblízka.

Kdo má šanci se v prostředí web3 prosadit?

Sice nevím, jak bude budoucnost krypta vypadat, ale vím, že když se někdo rychle učí a má rád nové technologie, neměl by u toho chybět. Krypto ekosystém je hodně otevřený, má to v DNA. Nezáleží tu na tom, kde bydlíte, jakou máte barvu pleti, zda jste muž nebo žena, jak vypadáte. Jediné, co se počítá, je to, co umíte. Ani nemusíte být nutně technický člověk, jsou potřeba všechny možné profese. A dokonce ani nemusíte znát blockchain a jeho principy, na to přijdete po cestě.

Ondřej Raška, Miton C

 

Jak bys popsal svůj styl práce?

Nejlepší je pro mě komunikace jeden na jednoho, jsem introvert. Rád se s lidmi chodím projít nebo si v klidu zavolám. Ale na e-mailu mě taky zastihnete. Jasně, jsem všude (Telegram, Discord, Whatsapp, Messenger, Twitter DM, Signal), ale jsem trochu oldschool, takže nejvíc jsem na mailu, což je trochu můj to-do list.

Tým Miton C funguje převážně na dálku, ale máme i kanceláře na Palmovce, kde se scházíme. Projekty/DAOs naše kanceláře používají, když potřebují. Nebo jsme my u nich.

Co často radíš founderům?

Každý den jim přichází plno lákavých příležitostí - dělat ještě tohle, tuhle spolupráci, tohle přidat. Snažím se vracet priority a fokus. Tzn. pojďme si tuhle 152. příležitost napsat k ostatním a jednotlivé položky ohodnotit. Pak je seřadit a dělat je od první, neoblomně, cíleně, pečlivě. Nebo jinak: Přidat další věc umí každý, rozhodnout se, co nedělat, je těžký.

Kterou knížku nejčastěji daruješ?

Nejvíc doporučuju od Alberta Wengera (Partner USV) The World After Capital. Jak technologie mění roli kapitálu a jestli to, za čím poběžíme, nebude pozornost. Další je Nenásilná komunikace od Marshalla Rosenberga. Každý den poznávám, co se ve mně děje, co potřebuju a jak to komunikovat.

Se kterým podcastem trávíš nejvíc času?

To se mění. Teď Bankless, dejte si třeba tohle.

Co u tebe prošlo časovým testem, tzn. čemu se věnuješ pravidelně už víc let?

Rodina, jóga, terapie.

Co by dělal, kdyby nebyl Miton?

Přemýšlím, co bych dělal jiného, kdybych v životě neměl tolik štěstí, tolik náhodných setkání. První, co mě napadá, jak jsem vděčný za to, že Miton existuje. Jako skupina skvělých, inspirativních lidí. Že můžu dělat to, co mě baví, způsobem, který mi je blízký. Za to jsem moc vděčný. Děkuju.

Články s Ondřejem